Ekološko i socijalno održivo investiranje - nova prizma ulaganja u BiH
Banja Luka, 27.12.2018
Pojam ESG investiranja (Environmental, social and governance) se odnosi na upravljanje investicijama kroz prizmu etičkog uticaja investiranja i uticaja koje institucionalni investitori imaju u sprovođenju svojih investicija na, prije svega životnu sredinu i socijalne prilike, kao i ulaganje u kompanije koje posebnu pažnju posvećuju korporativnom upravljanju. Posmatranje investicija kroz ESG prizmu, postalo je u posljednjoj deceniji norma kod velikog broja institucionalnih investitora, te smo svjedoci nastanka velikog broja investicionih alternativa koje kao osnovnu premisu imaju investicije koje su prihvatljive sa aspekta uticaja na životnu sredinu i socijalne prilike. U svijetu se trenutno ¼ sredstava pod profesionalnim upravljanjem[1] investira na ekološki i socijalno odgovoran način (trenutno je riječ od 22.9 biliona dolara vrijednim investicijama). Prije svega ovo se odnosi na investicione startegije koje su usmjerene na smanjenje klimatskih promjena, obnovljive izvore energije, ulaganje u „zelenu“ infrastukturu, smanjenje emisije CO2 kao i isključenje ulaganja u „neetičke“ industije, kao što su proizvodnja i prodaja naoružanja, alkoholnih i duvanskih poroizvoda, industrije koje ne poštuju prava radnika itd. Istraživanje kompanije Merill Linch iz sepetmbra 2018. godine[2] je pokazalo da se uvođenje ESG kriterijuma pri investiranju može pozitivno odraziti na ukupan odnos rizika i prinosa institucionalnih investitora, jer su takve investicije u dugom roku manje izložene negativnim uticajima mogućih incidenata koji iziskuju dodatne troškove (ekološke katastrofe, tužbe za nepoštovanje radničkih i ljudskih prava itd).
Budući da je jedan od akcionara Društva za upravljanje EPF-om i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Evropski penzijski fond (EPF) je u obavezi da prilikom donošenja odluka o investiranju sredstava poštuje politike i procedure EBRD-a koje se odnose na ekološki održivo i socijalno prihvatljivo investiranje.
U skladu sa tim načela investiranja imovine EPF-a u sebi inkorporiraju i principe posvećene održivosti životne sredine i društvenoj održivosti kroz stalnu usaglašenost sa nacionalnim ekološkim i socijalnim zakonodavstvom, koji uključuje poštovanje ljudskih resursa i propisa o zdravlju i zaštiti na radu; kroz usaglašenost sa zahtjevima Okolišne i društvene politike EBRD-a (2014)[3], posebno provedbenim Zahtjevima: PZ 2 – Radna snaga i uvjeti rada, PZ 4 – Zdravlje i zaštita na radu i PZ 9 – Finansijski posrednici i obezbjeđivanjem izgradnje investicionog portfolia Fonda poštujući:
1. Procedure za upravljanje ekološkim i društvenim rizicima kod aktivnog investiranja kapitala (Environmental and Social Procedures for Active Equity Investment[4] ),
2. Procedure za upravljanje ekološkim i društvenim rizicima kod pasivnog investiranja kapitala (Environmental and Social Procedures for Pasive Equity Investment[5] ).
U okviru projekta osnivanja i poslovanja EPF-a definisan je Plan za zaštitu životne sredine i socijalna pitanja (Environmental and social management plan -ESAP) koji uzima u obzir rezultate procjene životne sredine i društvene procjene, kao i rezultate konsultacija sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD). Akcioni plan (ESAP) sadrži mjere ublažavanja i poboljšanja učinka, kao i aktivnosti koje se tiču utvrđenih društvenih i pitanja vezanih za zaštitu životne sredine.
Sve transakcije EPF-a se vrše u skladu sa Eliminacionom listom okolišnih i socijalnih pitanja EBRD-a[6]. Za svaku transakciju se determiniše nivo rizika zaštite životne sredine i socijalnog rizika (visok/srednji/nizak) i definiše da li su potrebne dalje aktivnosti.
Evropski dobrovoljni penzijski fond ne može ulagati u sljedeće industrije i djelatnosti:
- proizvodnju ili trgovinu bilo kojim proizvodom, ili aktivnost koja se smatra nezakonitom prema lokalnim zakonima ili propisima ili prema međunarodnim konvencijama i sporazumima ili onima koji podliježu međunarodnom postepenom ukidanju ili zabrani, kao što su:
- proizvodnja ili trgovina proizvodima koji sadrže PCB ( toksične hemikalije)
- proizvodnja ili trgovina farmaceutskim proizvodima, pesticidima/herbicidima i drugim
- opasnim supstancama koje podliježu međunarodnom postepenom ukidanju ili zabrani (pesticidi i druge zabranjene hemikallije po međunarodnim konvencijama)
- proizvodnja ili trgovina supstancama koje oštećuju ozonski omotač, a koje su podložne međunarodnom postepenom ukidanju ( montrealski protokol)
- trgovina divljim vrstama ili proizvodnja ili trgovina njihovim proizvodima koji su regulisani CITES-om ( ugrožene biljne i životinjske vrste)
- prekogranični prevoz otpada koji je zabranjen prema međunarodnom pravu
- proizvodnja ili upotreba ili trgovina nevezanim azbestnim vlaknima ili proizvodima koji sadrže azbest
- aktivnosti koje su zabranjene loklanim propisima ili međunarodnim konvencijama koje se odnose na zaštitu resursa biološke raznolikosti ili kulturne baštine
- ribolov na moru uz korištenje mreža potegača preko 2,5 km dužine
- transport nafte ili drugih opasnih supstanci u tankerima koji ne zadovoljavaju zahtjeve utvrđene međunarodnim konvencijama
- trgovina robama bez potrebnih dozvola za izvoz ili uvoz ili drugih dokaza da postoji odobrenje tranzita od relevantnih zemalja izvoza, uvoza i, ukoliko je primjenjivo, tranzita.
ESG investiranje je i na globalnim tržištima relativno nova ali izuzetno moćna ideja koja je doživjela ekspanziju iz nekoliko osnovnih razloga:[7] klimatske promjene su postale realnost kao i promjene u dominantnim izvorima energije, tehnologija i sve veća prisutnost društvenih mreža je promijenila paradigme marketinga i socijalne norme, promjene u demogradfskoj strukturi i sve veća prisutnost javno privatnih parterstava. Danas investiranje uz uvažavanje ESG faktora ima ponetcijal da ubrza transformaciju tržišta na bolje. Kako globalne korporacije i institucionalni investitori imaju imaju rastući uticaj i moć, njihove odluke i akcije imaju sve veći uticaj na buduća kretanja. Ukoliko politički okviri budu pratili sve veću otvorenost tržišta i globalizaciju, ove tržišno definisane promjene će imati značajan potitivan uticaj u budućnosti[8]. EPF će u svom poslovanju nastojati da prati ove trendove.
[1] Investments & Pensions Europe- Special report ESG, November 2018.[2] Investments & Pensions Europe- Special report ESG, November 2018.[3] http://www.ebrd.com/news/publications/policies/environmental-and-social-policy-esp.html[4] http://www.ebrd.com/who-we-are/our-values/environmental-emanual-risk.html. [5] http://www.ebrd.com/who-we-are/our-values/environmental-emanual-risk.html. [6] Eliminaciona lista okolišnih i socijalnih pitanja EBRD-a je Dodatak 1. Okolišne i društvene politike EBRD-a (2014) (E&S Exclusion list is Appendix 1 to the EBRD’s Environmental and Social Policy 2014: http://www.ebrd.com/environmental-and-social-policy.html[7] https://www.pimco.co.uk/en-gb/insights/blog/10-reasons-esg-investing-is-growing/[8] https://www.forbes.com/sites/georgkell/2018/07/11/the-remarkable-rise-of-esg/#1685d5031695