Miloš Grujić: Građani više ne mogu da se oslone samo na obaveznu penziju - alternativa postoji i dostupna je svima
Banja Luka, 01.07.2019
Iz pozicije člana Upravnog odbora Društva za upravljanje Evropskim penzijskim dobrovoljnim fondom mogu reći da EPF već sada ima oko četiri hiljade članova. Pri kraju su dogovori sa još nekoliko sindikata i velikih poslodavaca, poslije čega se očekuje da se ovaj broj do kraja godine udvostruči. Pozitivno je što su članovi fonda prepoznali nužnost privatne štednje u dodatnim izvorima sredstava nakon odlaska u penziju, fleksibilnosti u pogledu visine i dinamike uplata te što uplatama u fond mogu da ostvare određene poreske olakšice. Osim toga, prednosti ulaganja u dobrovoljne penzijske fondove prepoznali su i poslodavci kroz pravljenje penzijskih planova. Više od 20 poslodavaca iz javnog i privatnog sektora je napravilo penzijske planove za svoje zaposlene.
Osim prednosti postojanja i funkcionisanja dobrovoljnih penzijskih fondova za radnike i poslodavce, postoje i prednosti i za državu na dugi rok. Istini za volju, Republika Srpska se odrekla jednog dijela doprinosa koji bi otišao u Fond PIO, ali taj dio je upravo investicija u smanjivanje problema u budućnosti. Poslodavac, na osnovu Zakona o doprinosima, ima oslobađanje i umanjenje od poreza i doprinosa za uplate na račun zaposlenih u dobrovoljni penzijski fond do iznosa od 1.200 KM godišnje. Istovremeno, radnik koji bi htio da mu na račun u dobrovoljnom fondu "liježe" 100 maraka mjesečno odriče se zapravo 70,3 KM od neto plate. Međutim, nijedan od trenutnih planova u EPF-u nije isti i postoji mnogo različitih kombinacija uplata poslodavaca i zaposlenih. Štaviše, prosta računica ukazuje na to da pojedinac odvajanjem dijela plate u treći stub dobija daleko bolji efekat nego ostavljanjem punog dijela u prvom stubu.
Zajednički problem regiona, pa i cijele Evrope je da zemlje imaju izrazito staro stanovništvo. Evropa stari i suočava se sa sličnim problemima punjenja prvog stuba kao i mi. Na primjer, učešće austrijskog državnog budžeta u finansiranju penzija već iznosi oko 40 odsto a kod nas oko 18. Ni druge zemlje u Evropi nemaju mnogo bolji odnos zaposlenih i penzionera. Prosjek Evrozone je 1,62. Čitava Evropa stari i suočava se sa sličnim problemima. Međutim, razvijene ekonomije su odavno prešle na sistem finansiranja penzija u kojem postoje drugi i još bitnije - treći stub s ciljem da se olakša funkcionisanje postojećeg sistema na način da se smanji pritisak na isplatu penzija. Šta god država preduzela na polju parametarskih izmjena u okviru državnog penzijskog invalidskog osiguranja apsolutno ne može biti dovoljno za povećavanje penzijskih prihoda građana u starosti. Da bi se osigurala veća penzija za buduće penzionere, a da teret ne pada na poslodavce, jedno od rješenja je jačanje dobrovoljnih penzionih fondova. S tim u vezi, institucije i sindikalni predstavnici treba mnogo više da se uključe u edukaciju građana jer iskustva pokazuju da više ni jedna država svoj penzijski sistem ne bazira isključivo na principu međugeneracijske solidarnosti na omogućavanju materijalne sigurnosti i nezavisnosti građana u trećem dobu.
Autor: Miloš Grujić, član Upravnog odbora Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom *Tekst je nastao kao zaključak panel diskusije „Održivost i finansiranje sistema socijalne zaštite“. Više o događaju na linku: http://unijauprs.org/odrzana-panel-diskusija-trziste-rada-stanje-i-izazovi/