U Sloveniji su upozorili na nedavnu analizu OECD-a, prema kojoj se ova zemlja po odnosu plata i penzija nalazi na dijelu liste zemalja sa najgorim prosjekom. Penzioneri sa prosječnim primanjima tokom radnog vijeka u prosjeku primaju penziju koja iznosi 79% plate, dok u Sloveniji taj procenat iznosi 59%.
Ova razlika nije rezultat manjih isplata iz javnog penzijskog fonda, jer i u zemljama poput Njemačke, Velike Britanije, Švajcarske i SAD-a, penzioneri imaju manji postotak od neto zarada nego što je to slučaj u Sloveniji. Veoma loš rang pojedinaca može se prvenstveno pripisati suštinski manjim sredstvima koje ti pojedinci primaju od dobrovoljnog dodatnog penzijskog osiguranja.
Stavovi o razlozima sporog razvoja trećeg penzijskog stuba u Sloveniji, ali i u drugim zemljama Balkana, su različiti. Uprkos uvriježenom mišljenju, nisu problem teška ekonomska situacija ili nedostatak zakonske regulative, nego prije svega odnos i stav radnika prema ovoj vrsti ušteda. Radnici još uvijek nisu spremni razmišljati o razlici u primanjima do koje dolazi odlaskom u penziju, a s druge strane nisu svjesni prednosti sistema dobrovoljnog penzijskog osiguranja. Zbog nedostatka interesa, čak i potencijalni obveznici uplata premije – poslodavci, ne odlučuju se za priključivanje sistemu dobrovoljnog penzijskog osiguranja.
Ipak, postoji nekoliko mjera koje bi, po mišljenju stručnjaka iz Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda, bile neophodne za poboljšanje odnosa između neto prihoda i neto penzija u korist visine penzija. Da bi se to postiglo, smatraju iz EPF-a, treba iskoristiti do maksimuma i možda u nekoj perspektivi i razmišljati o povećanju poreskih olakšica, kolektivno dobrovoljno dodatno penzijsko osiguranje treba uključiti u pregovore za kolektivni ugovor, a državne i privatne institucije trebaju jasno skrenuti pažnju na važnost štednje za penziju, te činjenicu da će se prihodi od obaveznog penzijskog osiguranja nastaviti smanjivati.
Kakve prihode osiguranici u Republici Srpskoj mogu očekivati od dobrovoljnog penzijskog osiguranja? Prema podacima Fonda PIO Republike Srpske, prosječna penzija u avgustu 2018. godine u Republici Srpskoj je iznosila 366,75 KM, dok je prosječan period korišćenja prava iz fonda PIO oko 17 godina. Ukoliko to primijenimo na uplate u dobrovoljni penzijski fond, ukoliko neko ko je sada star 35 godina do svog penzionisanja u 65 godini života uplaćuje iznos od 100 KM mjesečno, za koji važe poreske olakšice, može očekivati da u prosječnom periodu korišćenja penzije (17 godina) iz trećeg stuba prima oko 278 KM mjesečno ili preko 75% iznosa prosječne penzije iz prvog stuba.
Za nekoga ko tek počinje radni vijek i 40 godina uplaćuje 100KM mjesečno u dobrovoljni penzijski fond, prema informativnim izračunima, može očekivati da tokom 17 godina prima dodatnu penziju u iznosu od čak 441 KM, što je 120% prosječne penzije u Republici Srpskoj.
Preveo i prilagodio: Tomaž Završnik, direktor Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda